XRP gwałtownie wzrasta

XRP

Moneta XRP gwałtownie wzrosła po tym, jak sędzia w Dystrykcie Południowego Nowego Jorku orzekł, że „niekoniecznie jest ona papierem wartościowym z natury”.

Według Coin Metrics, cena XRP wzrosła o 71% do około 80 centów za monetę. Wiadomość ta dała nadzieję inwestorom kryptowalut, którzy odetchnęli z ulgą, że inne altcoiny również mogą nie być uważane za papiery wartościowe. Token matic firmy Polygon wzrósł o 17,82%. Litecoin i Solana zyskały odpowiednio 18,35% i 20,31%. Bitcoin i ether również zyskały, wzrosły odpowiednio o ponad 4% i 6%.

xrp-kryptowaluty-kantor-wiaodmosci

XRP wraca na Coinbase

„Dzisiejsze wyroki to ogromny krok naprzód dla branży” – powiedział Chris Martin, szef działu badań w Amberdata, dla CNBC. „Uznając, że XRP nie jest papierem wartościowym, zaczynamy uzyskiwać jasność co do tego, co stanowi papier wartościowy, a co towar – SEC będzie musiała zmienić taktykę w przypadku wielu swoich trwających spraw, a spodziewam się, że ten wyrok wpłynie na to, że kilka innych tokenów zostanie uznanych za niepapiery wartościowe”.

Coinbase, która wcześniej usunęła XRP ze swojej platformy handlowej, ogłosiła w czwartek popołudniu, że znów pozwoli na handel tym aktywem. Gemini poinformowało, że „rozważa wprowadzenie notowań XRP w handlu spotowym i instrumentach pochodnych”.

Wyrok, że instytucjonalna sprzedaż XRP przez Ripple stanowi papiery wartościowe, ma również ogromne implikacje dla branży, wiele ICO jest teraz prawdopodobnie w centrum uwagi” – dodał Martin. „W przypadku giełd uwikłanych w trwające sprawy SEC, nie jest jasne, jak ten wyrok ich dotknie – przeważnie były zaangażowane w wtórne sprzedaże. Ale jak widać po dzisiejszych cenach, rynek jest bardzo optymistyczny co do tych wyroków„.

Ta wiadomość jest najnowszym rozwojem w trzyletniej batalii między Ripple a Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. Istnieje możliwość, że niektóre z tych ustaleń mogą zostać zaskarżone i unieważnione. W rzeczywistości w zgłoszeniu napisano, że sąd wyda odrębne postanowienie ustalające datę rozprawy.

XRP wzrost cena

XRP zaczęło?

W 2020 roku SEC pozwała Ripple za naruszenie amerykańskiego prawa papierów wartościowych, ponieważ sprzedawała XRP bez wcześniejszego zarejestrowania go w agencji.

Decyzja ta została szeroko uznana za ważny etap do pokonania w drugiej połowie 2023 roku, ponieważ aktywa kryptowalut nadal borykają się z trudnym otoczeniem makroekonomicznym i przez ostatnie kilka tygodni były narażone na ogromną presję ze strony amerykańskich regulatorów, o czym świadczyły pozwy wniesione przez SEC przeciwko Coinbase i Binance w czerwcu.

Akcje Coinbase wzrosły o ponad 24% po tym wyroku, ponieważ panował optymizm, że firma może odnieść sukces we własnej walce z SEC. Robinhood i Block, które oferują usługi handlu kryptowalutami, wzrosły odpowiednio o 4,3% i 7%. Proxy Bitcoina, Microstrategy, zyskało prawie 12%. Górnicy zanotowali dwucyfrowe wzrosty.

Przeczytaj również: Jak kupić kryptowaluty bezpiecznie?

Sądowe orzeczenie jest złożone. Inwestorzy są zadowoleni z dzisiejszego wyroku, ale nie jest to jednoznaczne zwycięstwo. Według Stephena Palleya, partnera w Brown Rudnick, twierdzenie, że XRP nie jest papierem wartościowym, jest błędne.

Jednak dodał: „Gdybym był posiadaczem XRP, byłbym teraz zadowolony„.

Orzeczenie podzielono na trzy zbiory okoliczności faktycznych dotyczących sprzedaży XRP: sprzedaży instytucjonalnej, sprzedaży programowej i „innych dystrybucji„, takich jak wynagrodzenie pracowników.

kantor-btc

Sąd przychylił się do stanowiska SEC, jeśli chodzi o „Instytucjonalną sprzedaż XRP przez Ripple dla zaawansowanych osób i podmiotów”, stwierdzając, że były to transakcje papierów wartościowych i stanowiły inwestycję pieniądza. Ripple odniósł jednak sukces w przypadku sprzedaży „programowej” lub sprzedaży dokonywanej za pomocą algorytmów handlowych, a także innych dystrybucji.

Po rozważeniu rzeczywistości gospodarczej i całokształtu okoliczności, sąd dochodzi do wniosku, że Programowa Sprzedaż XRP przez Ripple nie stanowiła oferty i sprzedaży umów inwestycyjnych” w tym samym czasie „inne dystrybucje” nie wykazywały „’inwestycji pieniądza’ jako części transakcji lub schematu” – napisano w zgłoszeniu.

Palley podkreślił również inną istotną kwestię: czy giełdy kryptowalut takie jak Coinbase muszą same zarejestrować się jako giełdy papierów wartościowych. SEC jasno stwierdziła, że większość kryptowalut obecnie notowanych powinna być uważana za papiery wartościowe. Jednak sąd nie wydał ostatecznego wniosku w tej sprawie, co było kolejnym sukcesem dla Ripple – zaznaczył Palley.

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także