Ukraińcy kupują rekordowe sumy bitcoinów na Binance po rosyjskiej inwazji

Wraz z nasilaniem się konfliktów zbrojnych w obu krajach, rośnie zainteresowanie kryptowalutami.

Ukraińcy kupują więcej bitcoinów niż kiedykolwiek wcześniej, aby chronić swoje zasoby, odpierając atak z sąsiedniej Rosji.

Raport opublikowany we wtorek przez Arcane Research wykazał, że Ukraińcy używali Binance, największej na świecie giełdy kryptowalut, aby zdobyć stablecoin Tether i Bitcoin za hrywny. (Jedna hrywna ukraińska jest obecnie warta około 0,033 USD.)

Dane Arcane pokazują, że 24-godzinny wolumen handlu tether-hrywną wzrósł z nieco ponad 6 milionów dolarów tuż przed inwazją do około 8,5 miliona dolarów. W ciągu ostatnich sześciu tygodni wolumen rzadko przekraczał 3 miliony dolarów. Dodatkowo, 24-godzinne transakcje Bitcoin-hrywna wzrosły z 1 miliona do 3 milionów.

„Podobnie jak Rosjanie, Ukraińcy również kupują kryptowaluty jak nigdy wcześniej” – czytamy w raporcie. „Wielu Ukraińców martwi się, że system bankowy w kraju może się załamać i stara się kryptowaluty jako bezpieczną przystań”.

Raport dodał, że Ukraińcy uciekający z kraju będą mogli „sprowadzić ze sobą część swojego bogactwa” – stąd wzrost obrotów.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego zainteresowanie kryptowalutami gwałtownie wzrosło w obu krajach.

Ukraiński rząd powiedział dziś, że otrzyma Polkadot – 11. co do wielkości kryptowalutę pod względem kapitalizacji rynkowej – po tym, jak wpłynęły darowizny w wysokości ponad 20 milionów dolarów w Bitcoin, Ethereum i USDT, aby wesprzeć wojsko.

Aktywność kryptowalut w Rosji gwałtownie wzrosła, gdy rubel spadł, przy czym większość tej aktywności dotyczyła Bitcoina i Binance.

W międzyczasie giełdy stanęły w obliczu rosnącej presji, aby wprowadzić całkowity zakaz transakcji z rosyjskimi adresami. Coinbase i Kraken powiedzieli „nie”.