SEC przegrywa sprawę dot. ETF Bitcoin

bitcoin-wiaodmosci-btc

Sąd apelacyjny stwierdził, że decyzja SEC o odrzuceniu wniosku Grayscale o ETF Bitcoin była „samowolna i kapryśna” w swoim orzeczeniu.

Zwycięstwo Grayscale

Menadżer aktywów krypto, Grayscale Investments, odniósł znaczące zwycięstwo przeciwko Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w Stanach Zjednoczonych w swoich staraniach o przekształcenie Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) z over-the-counter w notowany fundusz giełdowy Bitcoin (ETF). Wcześniej SEC odrzucił wniosek GBTC, twierdząc, że produkty nie były „stworzone w celu zapobiegania fałszywym i manipulacyjnym działaniom”. Grayscale następnie wszczął pozew, a decyzja została unieważniona.

Zgodnie z dokumentami sądowymi z 29 sierpnia, sędzia Sądu Apelacyjnego USA, Neomi Rao, nakazała przyznanie wniosku Grayscale o przegląd i unieważnienie decyzji SEC o odrzuceniu wniosku o notowanie GBTC. Wcześniej sędzia Rao powiedziała, że SEC nie „dawała żadnego wyjaśnienia”, dlaczego Grayscale miał się mylić. Jednak wyrok nie gwarantuje ostatecznego notowania ETF Bitcoin firmy Grayscale.

Michael Sonnenshein, dyrektor generalny Grayscale, powiedział na X (dawniej Twitter), że jego zespół prawniczy „aktywnie analizuje” opinie sądu.

Zaczęło się rok temu

29 czerwca 2022 r. SEC odrzuciła wniosek Grayscale o przekształcenie GBTC w ETF. Następnego dnia starszy strateg prawny Grayscale, były Prokurator Generalny USA, Donald B. Verrilli Jr., złożył wniosek o przegląd w Sądzie Apelacyjnym Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Columbia. Wtedy Sonnenshein powiedział w oświadczeniu, że firma była „głęboko rozczarowana” i „stanowczo nie zgadzała się” z decyzją SEC o odrzuceniu jej wniosku.

Przeczytaj również: Elon Musk planuje integrację krypto na X

Grayscale Bitcoin Trust to największy fundusz Bitcoin handlowany poza giełdą, z aktywami o wartości ponad 14 miliardów dolarów. Wcześniej w tym roku akcje GBTC były notowane z dyskontem prawie 50% do wartości netto aktywów z powodu trwającego wówczas sporu sądowego z SEC i obaw kredytowych dotyczących jej matki, Digital Currency Group (DCG).

W październiku 2022 roku Grayscale zerwał istotne umowy z partnerem i brokerem walut cyfrowych, Genesis Global. 16 listopada 2022 r. Genesis Global wstrzymał wypłaty, powołując się na bezprecedensowy kryzys rynkowy po upadku giełdy kryptowalut FTX. Firma odczuła też skutki upadku singapurskiego funduszu hedgingowego kryptowalut, Three Arrows Capital, z długiem w wysokości 1,2 miliarda dolarów wobec Genesis, który nadal nie został spłacony.

W styczniu 2023 roku ujawniono, że DCG ma dług wobec wierzycieli wynoszący ponad 3 miliardy dolarów i rozważa sprzedaż portfela kapitału ryzyka o wartości 500 milionów dolarów. Genesis Global jest winien samodzielnie 900 milionów dolarów użytkownikom giełdy kryptowalut Gemini’s Earn.

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także