Scroll potwierdza uruchomienie głównej sieci

kryptowaluty-bitcoin-wiadomosci

Dane blockchain z Etherscan sugerują, że główna sieć Scroll została uruchomiona ponad tydzień temu.

scroll-ethereum-layer-2

Scroll ukrywał uruchomienie sieci

Scroll, nowy uczestnik w obszarze Ethereum Virtual Machine z technologią zero-knowledge (zkEVM), która działa na rzecz skalowania blockchaina, potwierdził uruchomienie swojej głównej sieci.

Zespół za Scroll ogłosił uruchomienie w poście z 17 października i dodał, że istniejące aplikacje i zestawy narzędzi deweloperskich na Ethereum mogą teraz migrować do nowego rozwiązania skalującego.

„Działa wszystko od razu”, powiedział zespół Scroll.

Rozwiązanie zkEVM, takie jak Scroll, ma na celu zapewnienie niższych kosztów transakcji i większej przepustowości dla zdecentralizowanych aplikacji działających na Ethereum. Działa ono poprzez zbieranie tysięcy transakcji poza łańcuchem, a następnie przesyłanie dowodu składającego się z minimalnego podsumowania danych na główną sieć Ethereum.

Dane blockchain sugerują, że Scroll ukrywał informację o uruchomieniu głównej sieci od 8 października – daty, w której pierwszy inteligentny kontrakt został wdrożony na głównej sieci Scroll, zgodnie z danymi Etherscan.

Scroll przetestowany z każdej strony

Scroll powiedział, że uruchomienie głównej sieci przyszło po 15 miesiącach intensywnych testów i audytów bezpieczeństwa na trzech osobnych sieciach testowych.

„Mosty i kontrakty rollup były przetestowane przez OpenZeppelin i Zellic”, dodał Scroll. Jego obwody zkEVM były przeglądane przez Trail of Bits, Zellic i Kalos.

Na trzech sieciach testowych wdrożono ponad 450 000 inteligentnych kontraktów, umożliwiając przeprowadzenie ponad 90 milionów transakcji na przestrzeni 9 milionów bloków. Firma twierdzi, że wygenerowano również 280 000 dowodów zk.

kantor-btc

Około miesiąc temu współzałożyciel Scroll, Ye Zhang, powiedział Cointelegraph, że Scroll zostanie uruchomiony z cechami scentralizowanymi, ale planuje stopniowe decentralizowanie w przyszłości.

„Będziemy mieli scentralizowanego sekwencera i centralny przycisk zatwierdzający”, powiedział Zhang. Dodał jednak, że istnieje plan usunięcia tego przycisku.

„Mamy roadmapę […] Aby rozwiązać pojedynczy punkt awarii i zachęcić społeczność do budowy lepszego sprzętu do dowodzenia.” Zhang powiedział, że zespół Scroll przedstawi kilka propozycji, aby społeczność mogła omówić, co jest najlepsze dla przyszłości Scroll.

Powstanie projektu

Scroll został założony w 2021 roku z celem większego zaangażowania społeczności. Inne rozwiązania zkEVM pracujące nad skalowaniem Ethereum to m.in. Polygon, zkSync, StarkWare i Immutable.

Przeczytaj również: Alchemy Pay z licencją w Arkansas

Jordi Baylina, techniczny lider Polygon Hermez zkEVM, powiedział niedawno Cointelegraph, że taka konkurencja w przestrzeni zkEVM tylko wzmocni ekosystem Ethereum.

„Mając różne projekty, zyskujemy dużo doświadczenia, a także sposób na przetestowanie różnych podejść, sposobów radzenia sobie z różnymi kwestiami czy ich rozwiązywania”, powiedział.

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także