Rodzice założyciela FTX oskarżeni o kradzież milionów dolarów z giełdy kryptowalut

kantor-btc

Wierzyciele zbankrutowanej giełdy kryptowalut FTX wszczęli postępowanie sądowe przeciwko rodzicom założyciela FTX, Sama „SBF” Bankman-Fried, zarzucając im, że w nieprawidłowy sposób wykorzystywali miliony dolarów poprzez swoje zaangażowanie w działalność giełdy.

ftx-gielda-wiadomosci

Giełda FTX znów na językach

Rada prawna wierzycieli FTX oraz dłużników w trakcie postępowania upadłościowego, reprezentowana przez kancelarię prawną Sullivan & Cromwell, złożyła pozew przeciwko rodzicom SBF, Josephowi Bankmanowi i Barbarze Fried, 18 września.

Powództwo twierdzi, że Bankman i Fried wykorzystali swoje dostępy i wpływy w imperium FTX, wzbogacając się kosztem wierzycieli w majątku upadłościowym FTX. Wierzyciele twierdzą, że rodzice SBF byli „bardzo zaangażowani” w działalność FTX od samego początku, w przeciwieństwie do tego, co twierdzi SBF.

„W już w 2018 roku Bankman określał Alamedę jako 'rodzinny biznes’ – frazę, którą wielokrotnie używał, aby odnosić się do grupy FTX. Nawet gdy grupa FTX popadała w niewypłacalność, Bankman i Fried zyskiwali znacząco na tym 'rodzinnym biznesie'” – czytamy w pozwie.

Według powodów, ojciec SBF, profesor Stanford Law School, miał szerokie uprawnienia do podejmowania decyzji w FTX Group jako swoisty „de facto oficer”. Bankman pełnił także stanowiska kierownicze w zespole zarządzającym FTX Group, twierdzili wierzyciele.

Matka SBF, również profesor Stanford Law School, aktywnie uczestniczyła w politycznych darowiznach FTX, napisali powodowie. Według zarzutów, Fried była „najbardziej wpływowym doradcą” w kwestii darowizn politycznych FTX Group, wielokrotnie nawołując do przekazywania przez FTX milionów dolarów bezpośrednio na rzecz Mind the Gap (MTG), komitetu politycznego, którego była współzałożycielką.

kantor-btc

Rodzice założyciela FTX wyciągnęli ponad 10 milionów

Według zarzutów, Bankman i Fried wykorzystali swoje zaangażowanie w FTX Group do wyciągnięcia znaczących, niezasłużonych korzyści, w tym 10 milionów dolarów w gotówce i luksusową nieruchomość o wartości 16,4 miliona dolarów na Bahamach. Bankman miał także przeznaczyć pieniądze FTX Group na pokrycie kosztów, w tym prywatnych lotów czarterowych i noclegów w hotelach za 1200 dolarów za noc, twierdzili wierzyciele.

Przeczytaj również: Solana i Shopify rewolucjonizują e-commerce

Poprzez wyczerpywanie funduszy FTX Group na swoją korzyść, Bankman i Fried albo wiedzieli, albo ignorowali sygnały ostrzegawcze, które ujawniały, że ich syn kieruje oszukańczym schematem, aby promować swoje osobiste i charytatywne cele kosztem wierzycieli – stwierdzili powodowie. Wierzyciele wezwali sąd do ukarania Bankmana i Fried za ich nieprawidłowe postępowanie i odzyskania majątku dla wierzycieli, stwierdzając:

„Przyznanie powodom kar umownych w wysokości ustalonej na procesie sądowym w wyniku świadomego, celowego, szkodliwego i złośliwego postępowania, które wykazuje lekkomyślne lekceważenie interesów powodów i ich wierzycieli.”

Jak wcześniej informowano, Bankman i Fried zaczęli mieć problemy zawodowe na Stanford Law School tuż po tym, jak FTX upadło. Pod koniec 2022 roku rodzice SBF mieli także poinformować przyjaciół, że rachunki prawne ich syna prawdopodobnie doprowadzą ich do ruiny finansowej.

Proces sądowy już wkrótce

FTX, kiedyś ważna giełda kryptowalut, przestała działać i ogłosiła upadłość zgodnie z rozdziałem 11 w połowie listopada 2022 roku. Założyciel i były CEO FTX, SBF, został następnie aresztowany i oskarżony o 13 zarzutów, w tym o oszustwa, pranie brudnych pieniędzy i przekupstwo urzędników. Pierwszy z dwóch procesów SBF jest zaplanowany na 3 października, gdzie stawi czoła siedmiu zarzutom związanym z oszukańczymi działaniami dotyczącymi środków użytkowników na FTX i Alameda Research.

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także