Pranie brudnych pieniędzy w krypto – raport

kryptowaluty-bitcoin-ethereum-newsy

Raport Bitrace skupia się na metodach prania brudnych pieniędzy za pomocą stablecoinów. Niezgodnie pozyskane stablecoiny mogą być sprzedawane ze zniżką lub z nadwyżką, w zależności od sposobu prania pieniędzy.

Pranie brudnych pieniędzy

Pranie pieniędzy jest czasami źródłem odstępstw w cenach stablecoinów, a takie zjawisko zauważył badacz blockchain Bitrace, analizując transakcje związane z Tether. W zależności od okoliczności pranie pieniędzy może powodować, że USDT jest sprzedawany po cenach rynkowych lub z niższym lub wyższym kursem.

W przetłumaczonym raporcie opublikowanym przez Wu Blockchain na Medium 26 grudnia, Bitrace przedstawił dwie scenariusz dla używania stablecoinów do prania pieniędzy. W przypadku „wzrostowego” stablecoin jest sprzedawany przez osoby związane z przestępczością prania pieniędzy po cenie rynkowej, a następnie inny stablecoin może zostać odkupiony przez te osoby po zawyżonej cenie, a różnica służy jako zapłata za usługi prania.

Nielegalne transakcje USDT mogą wyceniać stablecoin na 8-10 chińskich juanów (RMB), jak wynika z raportu. W chwili pisania 7 RMB to równowartość 0,98 dolarów amerykańskich.

kryptowaluty-bitcoin-ethereum-news

W przypadku nielegalnych transakcji „spadkowych” stablecoin jest używany do celów legalnych na innych platformach, które nie posiadają kompleksowych środków zapobiegawczych przeciw praniu pieniędzy (AML/KYC):

„Niektóre platformy płatnicze akceptują depozyty USDT i używają środków fiat do pomocy użytkownikom w dokonywaniu płatności na innych platformach, w tym do doładowywania na platformach hazardowych online, regulowania funduszy członkowskich na platformach funduszowych, dawania prezentów na platformach transmisji na żywo, składania zamówień na platformach e-commerce, a nawet płacenia wynagrodzeń pracownikom.”

Ze względu na słabe weryfikacje AML/KYC, sprzedawcy stablecoinów w transakcjach „spadkowych” są bardziej narażeni na „odmrożenie wsteczne”, co oznacza zamrażanie kont, które otrzymały kryptowalutę powiązaną z przestępstwem. W takich przypadkach USDT może być sprzedawane ze zniżką od 0,05 do 0,3 RMB.

Zamrożony Tether

Bitrace śledził USDT zamrożony przez Tether i platformę OKX jako przykład. Zidentyfikowana grupa przestępcza korzystała z „dobrze znanych platform handlu kryptowalutami, takich jak FTX i Binance”, a także OKX i przesyłała stablecoiny do „bardziej scentralizowanych platform handlowych, platform płatniczych, a nawet platform hazardowych online”.

Przeczytaj również: Trezor wspiera Solane

Raport zauważył, że w obu scenariuszach, grupa przestępcza przeprowadza wszystkie swoje transakcje przy użyciu stablecoinów i nie jest narażona na transakcje walutami FIAT.

kryptowaluty-bitcoin-ethereum-news

W Stanach Zjednoczonych, Artykuł 12 Jednolitego Kodeksu Handlowego, który obecnie jest w procesie przyjęcia przez legislatury stanowe, chroni roszczenia użytkowników do aktywów cyfrowych, które przyjęły one w dobrej wierze, nawet jeśli aktywa były wcześniej związane z przestępczymi celami.

Bitrace zauważył, że Tether wprowadził Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych na swoją platformę w ramach współpracy z organami ścigania.

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także