Oszustwo na kryptowaluty- poznaj te metody

kryptowaluty-oszustwo

O kryptowalutach i spektakularnych zarobkach na nich słyszał już chyba każdy. W społeczeństwie nie będącym na bieżąco z tym tematem wciąż brakuje edukacji przede wszystkim z zakresie bezpieczeństwa. Nieporadność osób starczych i ogólną ludzką chciwość przyprawioną o brak wiedzy wykorzystują oszuści.
Poznaj 3 najpopularniejsze metody oszustw na kryptowalutach i nie daj się oszukać!

Oszustwo na kryptowaluty przez fałszywe konta

Większość internautów obserwujących profile społecznościowe o charakterze inwestycyjnym z pewnością spotkała się z fałszywymi kontami podobnymi do tych, które obserwujemy. Oszuści podszywając się pod znane osoby, a nawet tworząc konta zwykłych Kowalskich. Proponują nam intratne inwestycje lub maszyny wykorzystujące algorytm, które w magiczny sposób będą grać za nas na giełdzie.

Jedynym czego potrzebujesz żeby zacząć zarabiać jest przelew dający Ci dostęp do bota lub platformy, często w wysokości ok. 200$, a następnie dokonanie wpłaty depozytu, oczywiście również na konto oszusta. Często oszuści znikają zaraz po dokonaniu przez nas wpłaty, niemniej jednak uważaj! Często scamerzy bywają bardziej zachłanni tworząc inwestorom sztuczną wizję tego, że już zarobili wysyłając fałszywe screeny z ich rzekomego konta.

Złodzieje widząc naiwną ofiarę próbują dokonywać dalszych manipulacji, w których pomogli nam „wyjść z opresji” kiedy posiadane przez nas aktywo magicznie straciło wartość, niemniej jednak zrobili to udzielając pożyczki, którą musimy spłacić. Wypłata zysków nie dość, że wymagać może dodatkowej opłaty to najpewniej zakończy się magicznym zniknięciem oszusta lub zrealizowana zostanie fałszywymi USDT.

Oszustwo przez rug pull

Ta metoda to wzorowe wykorzystanie ludzkiej chciwości przez oszustów. Metoda polega na stworzeniu kryptowaluty, której projekt często ma odpowiadać za super istotne dla branży rozwiązanie, a jego sukces zdaje się być nieunikniony.

Nowa kryptowaluta promowana jest przez influencerów z branży krypto i nie tylko, a jej wartość jest sztucznie zawyżana dzięki czemu znajduje ona jeszcze więcej entuzjastów, bo przecież cena „pompuje” w górę. Manipulacja ceny jest niezwykle istotna, albo wiem cały haczyk polega na tym, że lwia część tokenów należy do twórców kryptowaluty i wciągniętych w grę influencerów. Po zebraniu dostatecznej ilości inwestorów, posiadacze ogromnych ilości wybranej kryptowaluty sprzedają ją powodując krach.

Rug pull to niezwykle efektywny rodzaj scamu, albowiem chciwi inwestorzy chętnie nabywają tokeny nowych projektów licząc na spektakularne wzrosty. Oszuści udoskonalili tą metodę do tego stopnia, że początkującym uczestnikom rynku kryptowalut ciężko może być rozróżnić potencjalny scam od wartościowej inwestycji.

kantor-btc

Oszustwa na kryptowaluty przez telefon

Metoda skierowana m.in. przeciwko osobom starszym lub mającym niską wiedzę o krypto, którymi interesowali się przelotnie. Oszuści dzwonią do wybranych ofiar posiadających konta na giełdach lub do osób starszych nieświadomych zagrożenia.

W obu przypadkach złodzieje podszywają się pod firmę inwestycyjną lub kantor, proponując inwestycję lub powrót do gry z pomocną ich doradcy biznesowego. Ofiary zaślepione wizją zysku godzą się na wpłatę początkowo niewielkiej sumy, w granicach 1000 zł, tylko po to aby potem regularnie być nękane przez swojego „doradcę” , który pomógł im osiągać zysk x100, wiec nie pozostaje nic jak zwiększyć swój depozyt i już wkrótce osiągnąć niezależność finansową.

Oszustwa na kryptowaluty – jak zapobiec?

Najważniejsze w zachowaniu swojego bezpieczeństwa jest nie dać się wciągnąć w dyskusję z oszustem, który bardzo często jest świetnym manipulantem. Pamiętaj, że nigdy firma inwestycyjna lub kantor nie zadzwonią do Ciebie sami z intratną propozycją.

Przeczytaj również: Czym jest Bitcoin?

Zakupów inwestycyjnych dokonuj tylko w legalnych, sprawdzonych miejscach takich jak, np. stacjonarne kantory kryptowalut To The Moon. Dzięki temu spotykasz rozmówcę w 4 oczy, jednocześnie dbając o dyskrecje i bezpieczeństwo, albo wiem tego typu miejsca posiadają specjalny certyfikat.

Inwestuj tylko w sprawdzone kryptowaluty, które są już ugruntowane na rynku. Samo w sobie uczestnictwo w życiu rynku kryptowalut niesie za sobą pewne ryzyko. Szczególnie kiedy jesteś na nim nowy, nie potrzebujesz jego pomnożenia i głupiego tracenia ciężko zarobionego depozytu. Sprawdzaj czym zajmuje się dany projekt, jaka jest jego historia i kapitalizacja – dbaj o bezpieczeństwo swoich pieniędzy.

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także