MicroStrategy zgłasza odpis z tytułu utraty wartości w wysokości 170 mln USD

👉 MicroStrategy zgłasza odpis z tytułu utraty wartości w wysokości 170 mln USD na udziały w bitcoinach w pierwszym kwartale
👉 Firma programistyczna posiada 129 218 bitcoinów o wartości prawie 5 miliardów dolarów.


MicroStrategy (MSTR) odnotowała bezgotówkowe odpis z tytułu utraty wartości aktywów cyfrowych w wysokości 170,1 mln USD w pierwszym kwartale, w porównaniu z 146,6 mln USD w czwartym kwartale, zgodnie z najnowszym sprawozdaniem finansowym. Firma ogłosiła również, że Andrew Kang przejmie stanowisko dyrektora finansowego od Phong Le około 9 maja, po czym Le będzie kontynuował swoją rolę prezesa MicroStrategy. Kang był wcześniej dyrektorem finansowym firmy technologicznej Greensky Inc.
Utrata wartości aktywów cyfrowych odzwierciedla spadek ceny bitcoina (BTC) w porównaniu z ceną, po której bitcoin został nabyty. Zgodnie ze standardowymi zasadami rachunkowości wartość aktywów cyfrowych, takich jak kryptowaluty, musi być rejestrowana po ich kosztach, a następnie korygowana tylko wtedy, gdy ich wartość spada lub spada. Ale jeśli cena wzrośnie, nie jest to zgłaszane, chyba że składnik aktywów zostanie sprzedany.


W 2021 r. MicroStrategy odnotowała całkowite straty z tytułu utraty wartości aktywów cyfrowych w wysokości 831 mln USD w porównaniu z 71 mln USD w 2020 r.
Firma podała, że 129 218 bitcoinów firmy przechowywanych pod koniec 31 marca 2022 r. zostało nabytych za 3,97 miliarda dolarów, co odzwierciedla średni koszt jednego bitcoina na poziomie około 30 700 dolarów. Przy obecnej cenie bitcoina wynoszącej około 37 662 dolarów wartość tych udziałów wynosi około 4,9 miliarda dolarów.


Prowadzona przez maksymalistę bitcoin, Michaela Saylora, MicroStrategy kontynuuje gromadzenie bitcoinów w szybkim tempie. Pod koniec marca MicroStrategy zabezpieczyła pożyczkę w wysokości 205 milionów dolarów od Silvergate Bank (SI) wspartą przez istniejące portfele bitcoinów, aby potencjalnie kupić więcej bitcoinów.


Między 15 lutego a 4 kwietnia MicroStrategy nabyła 4167 bitcoinów za 190,5 mln USD, co odzwierciedla średnią cenę 45 714 USD za bitcoin.
W styczniu firma programistyczna poinformowała, że przestanie zgłaszać skorygowane wyniki dotyczące odpisów z tytułu utraty wartości i zysków ze sprzedaży związanych z bitcoinami w odpowiedzi na sprzeciw amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.


Akcje MicroStrategy spadły o około 1,5% do 338,17 USD we wtorek po godzinach handlu. Akcje spadły od początku roku o około 37%.