Lightning Network w ogniu krytyki

lightning-network-wiadomosci-btc

Prawnik i zwolennik kryptowalut, John Deaton, skrytykował sieć Lightning Network, uważając, że jest mniej skuteczna niż protokół „Spend The Bits” na XRP Ledger (XRPL).

lightning-network-wiadomosci-btc

Lightning krytykowane przez zwolennika XRP

Lightning jest rozwiązaniem skalującym warstwy 2 dla Bitcoina, które ma na celu poprawę skalowalności i efektywności transakcji Bitcoina poprzez umożliwienie transakcji poza łańcuchowych, peer-to-peer.

W poście na platformie X (dawniej Twitter) z 21 października Deaton ujawnił, że jest inwestorem-aniołem w projekcie Spend the Bits oraz jego głównym prawnym doradcą.

Deaton wcześniej promował Spend The Bits jako alternatywę dla Lightning na blockchainie Bitcoina. We wrześniu prawnik zwolennik XRP pochwalił protokół, określając go jako bardziej bezpieczny sposób korzystania z Bitcoina niż Lightning.

Ogłoszenie Deatona było doskonale skoordynowane z wpisem na platformie X od internetowego śledczego krypto WhaleWire. Ten tweet wywołał obawy dotyczące ostatniego odkrycia w Lightning Network, wskazującego na znaczącą lukę w zakresie bezpieczeństwa, która skłoniła dewelopera do wycofania się z projektu.

Lightning Network odnotowuje spadki pojemności

Deweloper zarzucił istnienie celowych luk w kodzie Lightning Network, które potencjalnie mogłyby dać atakującym pełną kontrolę nad siecią. Główni zwolennicy Lightning Network są również zaangażowani w Tether, Bitfinex i BlockStream. To stwierdzenie wywołało pytania dotyczące bezpieczeństwa i wiarygodności Lightning.

Przeczytaj również: Cena BTC po halvingu

W chwili pisania tego artykułu sieć Lightning Network ma pojemność sieciową wynoszącą 5 338 BTC, zgodnie z danymi 1ML. To wywołało wątpliwości co do odporności i długoterminowej żywotności sieci, ponieważ protokół płatniczy odnotował 15% spadek pojemności w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także