Kryptowaluty, jak zacząć?

Kryptowaluty- czym są?

Kryptowaluty to zdecentralizowana forma cyfrowego pieniądza oparta na technologii blockchain.  Prawdopodobnie słysząc o kryptowalutach słyszałeś pojęcia tak jak Bitcoin lub Ethereum, ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Obecnie istnieje ponad 9000 różnych kryptowalut.

Kryptowaluty, jak działają?

Kryptowaluty to cyfrowe, zaszyfrowane i zdecentralizowane środki wymiany. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut (FIAT), nie ma centralnego organu zarządzającego i utrzymującego wartość kryptowaluty. Zadania te są szeroko rozproszone wśród użytkowników kryptowaluty za pośrednictwem internetu.

Dzięki kryptowalutom możesz kupować różne dobra i usługi jak za tradycyjne pieniądze. Większość ludzi traktuje je jako inwestycje, tak jak inne aktywa, np. akcje. Należy jednak pamiętać, że taka inwestycja jest ryzykowna, ponieważ wymaga przeprowadzenia dogłębnych badań, aby zrozumieć, jak działa każdy system w pełni.

kryptowaluty-jak-zaczac

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin jest pionierem w świecie kryptowalut. To zdecentralizowana cyfrowa waluta, która umożliwia bezpieczne i anonimowe przesyłanie wartości przez internet. Jest oparty na technologii blockchain, która gwarantuje niezmienność i przejrzystość transakcji. Bitcoin ma ograniczoną podaż, co sprawia, że jest często postrzegany jako forma przechowywania wartości lub inwestycja długoterminowa.

Czym jest blockchain?

 Blockchain to otwarty, rozproszony rejestr, który rejestruje transakcje za pomocą kodu. W praktyce przypomina to książeczkę czekową rozproszoną na niezliczonych komputerach na całym świecie. Transakcje są rejestrowane w „blokach”, które następnie są połączone w „łańcuch” poprzednich transakcji kryptowalutowych.

„Wyobraź sobie książkę, w której zapisujesz wszystkie swoje wydatki każdego dnia” – mówi Buchi Okoro, CEO i współzałożyciel afrykańskiej giełdy kryptowalut Quidax. „Każda strona jest podobna do bloku, a cała książka, czyli grupa stron, to blockchain”.

Dzięki blockchainowi każdy, kto używa kryptowaluty, ma swoją własną kopię tej książki, aby utworzyć jednolity rejestr transakcji. Każda nowa transakcja jest zapisywana na bieżąco, a każda kopia blockchaina jest jednocześnie aktualizowana o nowe informacje, co zapewnia zgodność i dokładność wszystkich zapisów.

Aby zapobiec oszustwom, każda transakcja jest sprawdzana za pomocą techniki walidacji, takiej jak dowód pracy (proof of work) lub dowód udziału (proof of stake).

kryptowaluty-jak-zacząć

Dowód pracy a dowód udziału

Dowód pracy (proof of work) i dowód udziału (proof of stake) są dwiema najczęściej stosowanymi metodami konsensusu w celu weryfikacji transakcji przed ich dodaniem do blockchaina. Osoby weryfikujące są następnie nagradzane kryptowalutą za swoje wysiłki.

Dowód pracy –  „Dowód pracy to metoda weryfikacji transakcji w blockchainie, w której algorytm zapewnia problem matematyczny, który komputery rywalizują między sobą, aby go rozwiązać” – mówi Simon Oxenham, menedżer mediów społecznościowych w Xcoins.com.

Każdy uczestniczący komputer, często nazywany „górnikiem”, rozwiązuje zagadkę matematyczną, która pomaga zweryfikować grupę transakcji, zwanych blokiem, a następnie dodaje je do rejestru blockchain. Pierwszy komputer, który to zrobi pomyślnie, otrzymuje niewielką ilość kryptowaluty za swoje wysiłki.

Dowód udziału –  Niektóre kryptowaluty stosują metodę weryfikacji dowodu udziału w celu zmniejszenia ilości mocy potrzebnej do weryfikacji transakcji. W przypadku dowodu udziału, liczba transakcji, które każda osoba może zweryfikować, jest ograniczona ilością kryptowaluty, którą jest gotowa „zaklinować” lub tymczasowo zamknąć w wspólnym sejfie dla szansy uczestnictwa w procesie.

„To prawie jak zabezpieczenie bankowe” – mówi Okoro. Każda osoba, która zakłada kryptowalutę, ma prawo do weryfikowania transakcji, ale szanse na wybór zwykle wzrastają wraz z ilością zakładanej kryptowaluty.

Gdzie mogę trzymać swoje kryptowaluty?

Kryptowaluty, tak jak inne pieniądze, trzymane są w portfelach. Alternatywą dla portfela może być trzymanie kryptowalut na giełdzie, jednakże nie jest to rekomendowane. Pieniądze przechowywane na giełdzie nie są Twoje, są giełdy.

Czym więc są i jaką formę mają portfele kryptowalutowe?

Portfele kryptowalut są narzędziami, które umożliwiają przechowywanie, zarządzanie i wykorzystywanie kryptowalut. Istnieją różne rodzaje portfeli, w tym portfele internetowe, mobilne, sprzętowe, papierowe i online. 

  • Portfele internetowe są dostępne przez przeglądarkę internetową i łatwo dostępne, ale bardziej podatne na ataki. 
  • Wallety mobilne to aplikacje na smartfony, które umożliwiają korzystanie z kryptowalut w podróży. 
  • Portfele sprzętowe to fizyczne urządzenia, które przechowują klucze prywatne offline, zapewniając większe bezpieczeństwo. 
  • Portfele papierowe to zapisane klucze prywatne na papierze lub innych fizycznych nośnikach. 

Jak kupić kryptowaluty?

Jest kilka metod zakupy lub pozyskania kryptowalut. Najbezpieczniejsza z nich to wymiana swojej gotówki na kryptowaluty za pośrednictwem kantoru kryptowalut. Jest to najlepsza z możliwych opcji, ponieważ na miejscu zawsze czekać będzie wykwalifikowany pracownik, który przeprowadzi Cię przez proces zakupowy w sposób maksymalnie bezpieczny i rozwieje wszelkie wątpliwości. Przykładem takiego kantory jest sieć kantorów stacjonarnych To The Moon z biurami w całej Polsce.

Drugim sposobem jest zakup na giełdzie przy pomocy swojej karty płatniczej lub przelewu bankowego. Sposób ten jest równie popularny co korzystanie z kantoru, niemniej jednak zdecydowanie mniej przyjazny dla osób początkujących ze względu na brak wsparcia technicznego oraz potencjalne ryzyko oszustwa.

Kolejny sposób to skorzystanie z bitomatu, czyli urządzenia będącego alternatywą dla tradycyjnego wpłatomatu/ bankomatu. Opcja ta wykorzystywana jest często przez osoby bardziej obeznane w temacie kryptowalut ze względu na wymaganą wiedzę z zakresu obsługi portfela.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także

Wybory w USA a cena Bitcoina

Powtarzający się Cykl Spadków i Wzrostów na Rynku Kryptowalut W okresie poprzedzającym ostatnie trzy wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych można zaobserwować interesujący trend na rynku

Czytaj więcej »