Indeks strachu i chciwości

indeks-strachu-i-chciwosci

Indeks strachu i chciwości, czyli fear and greed index to wskaźnik obrazujące nastroje inwestorów na rynku kryptowalut. Rynek kryptowalut to prawdziwa karuzela emocjonalna, tak więc tego typu wskaźnik jest jednym z podstawowych narzędzi do jego obserwacji.

Latest Crypto Fear & Greed Index

Index strachu i chciwości

Indeks Fear and Greed jest genialny w swojej prostocie. Jego podstawą jest tarcza z czerwono- żółto- zielonym gradientem. Kolor czerwony, oznaczony jako 0, oznacza maksymalny strach. Kolejno kolor żółty oznacza swego rodzaju neutralność i balans, a zielony dążący do 100 punktów, oznacza chciwość.

Wskaźnik nastrojów rynkowych mierzony jest przy uwzględnieniu kilku danych. Należą do nich:

  • Zmienność (29%) – Indeks mierzy aktualną zmienność i max. wypłaty bitcoinów i porównuje je z odpowiednimi średnimi wartościami z ostatnich 30 dni i 90 dni. Niezwykły wzrost zmienności jest oznaką przerażenia na rynku.
  • Wolumen rynku (29%) – Obserwując duże wolumeny zakupów na pozytywnym rynku, dochodzimy do wniosku, że rynek działa nadmiernie zachłannie.
  • Social Media (18%) – Indeks analizuje dane pochodzące z X. Wysoki wskaźnik interakcji powoduje wzrost zainteresowania publicznego kryptowalutą i według algorytmu odpowiada to zachłannemu zachowaniu rynkowemu.
  • Dominacja (12%) – Dominacja tokenu przypomina udział w kapitalizacji całego rynku kryptowalut. Szczególnie w przypadku Bitcoina, wzrost dominacji jest spowodowany obawą (a tym samym zmniejszeniem) zbyt spekulacyjnych inwestycji alt-coin, ponieważ Bitcoin staje się coraz bardziej bezpieczną przystanią dla kryptowalut. W momencie, gdy dominacja BTC spada, gracze przechodzą na alt- coiny licząc na swoją „wielką chwilę” , która napcha ich kieszenie.
  • Trendy (12%) – Ta składowa to zaczerpnięta z Google Trend analiza ilości zapytań dla fraz związanych z kryptowalutami i samym Bitcoinem.

Źródło danych: api.alternative.me

wskaznik-strachu-i-chciwosci

Indeks strachu

Wskaźnik na polu czerwonym oznacza popłoch na rynku i zobaczyć go możemy kiedy uczestnicy rynku sprzedają swoje aktywa w popłochu. Dzieje się tak często przez bieżące wydarzenia na rynku i na świecie, które zwiastują nadchodzące spadki lub wtedy kiedy dochodzi już do załamań na rynku, a gracze którzy przespali ten moment wyciągają resztki depozytu.

Klasyczne stwierdzenie zaleca kupować kiedy na rynku leje się krew.
W związku z tym, spotkać się można z uczestnikami rynku, których oparciem dla decyzji rynkowych jest niemalże tylko i wyłącznie indeks strachu i chciwości. Nie należy inwestować w Bitcoina lub inne kryptowaluty kierując się wyłącznie indeksem strachu i chciwości, albowiem może on być niedokładny w swoim pomiarze. Należy pamiętać, aby podejmując decyzje rynkowe, zawsze dokonać maksymalnie wnikliwej analizy własnej, jednocześnie uzyskując maksymalną ilość potwierdzeń dla swoich spekulacji.

wskaznik-chciwosci

Indeks chciwości

Skrajne przeciwieństwo, czyli kolor zielony, to moment, w którym uczestnicy rynku otrzymują dużo pozytywnych informacji, a wykresy są zdecydowanie pro wzrostowe. Właśnie wtedy gracze dokonują chciwie zakupów, często kierowani FOMO. FOMO, czyli lęk przed tym co nas omija jest nieodłącznym towarzyszem chciwości, albowiem każdy z obecnych na rynku chcę maksymalnie napełnić swoje kieszenie.

wskaznik-chciwosci

Wspomniany efekt FOMO to najgorsza zmora każdego początkującego inwestora, która jest naturalną słabości mentalnej. Każdy kto rozpoczyna przygodę z rynkiem kryptowalut i nie tylko, dokonuje swoich ruchów w jednym celu- zarobić. Często obserwując social media, można odnieść wrażenie odjeżdżającego pociągu, bo ktoś zarobił kupując daną kryptowalutę. Rodzi to lęk przed tym, że ominie nas coś ważnego (FOMO), skłaniając nas do nieprzemyślanych zakupów.

Niedoświadczeni gracze kupują token, gdy tylko zobaczą, że ktoś zaliczył na nim pokaźne sumy rzędem dziesiątek, setek, a nawet tysięcy procent. Jeśli zobaczysz, że ktoś zarobił na danej kryptowalucie i pokazuje Ci to w internecie – jest już za późno. Nie jest to z reguły najlepszy czas na zakup, albowiem wybrane aktywo wkrótce zaliczy korektę ceny. Taka korekta może być Twoją okazją, niemniej jednak musisz poczekać.

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także
bitcoin-rush

Bitcoin Rush – opinie

Bitcoin Rush to kolejny projekt spod znaku handlu zautomatyzowanego dla amatorów finansowych wrażeń. Platforma skupiać się ma na inwestorach detalicznych, chcących rozpocząć swoją przygodę od

Czytaj więcej »