Giełda dla początkujących- dlaczego tracisz?

gielda-dla-poczatkujacych

Początki na giełdzie, niezależnie od rynku, są zdecydowanie jednym z bardziej emocjonujących momentów w życiu. Wiele osób po raz pierwszy odczuwa pełną odpowiedzialność za swoje ciężko zarobione pieniądze, a co najważniejsze po raz pierwszy mierzymy się sami ze sobą, ze swoją chciwością i lękiem przed utratą pieniędzy.

gielda-dla-poczatkujacych

Giełda dla początkujących- manipulacje

Podstawowym błędem osób rozpoczynających przygodę na rynku kryptowalut jest nadmierna ufność wobec influencerów oraz innych znawców publikujących swoje zagrania. Często tego typu osoby celowo namawiają swoich obserwatorów do zakupu wybranego aktywa, albowiem sami zakupili je odpowiednio wcześniej. Odbiorcy traktowani są jako trampolina dla aktywa, a sami polecający wychodzą z gry tuż przed osiągnięciem zalecanej kwoty sprzedaży narażając swoich odbiorców na straty.

Należy również pamiętać o tzw. wielorybach, czyli grupach inwestorów trzymających znaczne ilości wybranego aktywa co pozwala im na kontrolowanie jej ceny. Dokonując jej zakupów windują cenę, a gdy tylko do gry przyłącza się „ulica”, wychodzą sprzedając posiadane krypto, jednocześnie powodując często ogromne spadki cen.

Rynek kryptowalut jest bardzo podatny na tego typu manipulacje, tak więc pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania i dokonaniu własnej analizy przed wpłaceniem środków wg cudzych zaleceń.

Giełda to emocje

We wstępie pisaliśmy o tym, że początki na giełdzie to prawdziwe spotkanie w własnymi emocjami. Analiza techniczna oraz pokaźny depozyt są niczym bez najważniejszego- silnej głowy. Rynek kryptowalut cechuje się sporymi skokami ceny. Tak dynamiczne wahania w portfelu nie są dla każdego, a przecież mówimy tu o nawet kilkudziesięciu procent w skali dnia!

Przeczytaj również: Bitcoin Rainbow Chart

Wielu inwestorów, szczególnie początkujących na giełdzie, nie radzi sobie z gwałtownymi stratami lub chciwością. Skutkuje to zazwyczaj zbyt wczesnym wyjściem z gry, kiedy to straty pomimo zapasu do „stop loss” gracz nie jest w stanie pogodzić się z (być może) błędem w analizie, chciałby od razu zapomnieć o tym co było i zacząć od nowa. Z reguły chwilę po wyjściu okazuję się, że po „burzy” wychodzi tęcza, a kurs wraca na właściwe tory, stopniowo generując zyski.

Drugą skrajność stanowi chciwość, która towarzyszyć będzie nam najdłużej. Rynek krypto to szybkie wzrosty, których na darmo szukać gdzie indziej- to jest najgorsze. Znając potencjał tego rynku, początkujący na giełdzie często trzymają pozycję w myśl zasady „to the moon!” Przecież skoro urosło o 20% to urośnie o kolejne 20, tak? Nie. To zgubne myślenie najczęściej powoduje, że jedyne czego się doczekasz to szybkiego spadku ceny, a zrobione zrzuty ekranu z giełdy nie znajdą pokrycia w saldzie konta. Obserwuj swoje zachowania, jeśli zapisujesz swoje wyniki lub chwalisz się bliskim rezultatem gry, to może być dobra pora na realizacje zysku.

kantor-btc

Giełda dla początkujących- czynniki zewnętrzne

Początkujący na giełdzie często szukają złotego środka w wielu skomplikowanych wskaźnikach służących analizie technicznej, niemniej jednak pomijają niezmiernie istotny fakt- rynek to świat. Kryptowaluty to również finanse, a ich zachowanie często dyktowane jest wydarzeniami na świecie.

Przystępując do potencjalnej inwestycji, zorientuj się czy bieżące wydarzenia światowe lub stricte branżowe nie dotkną w jakiś osób obserwowanego przez Ciebie aktywa. Wiele państw podejmuje próby kontrolowania sektora aktywów cyfrowych w związku z czym warto poświecić chwilę na odświeżenie sobie wiadomości ze świata finansów.

Dowiedz się więcej: Zarabianie na Air Drop

Świetnym przykładem są ostatnie potyczki dot. ETF dla Bitcoina czy Ethereum. Kiedy jedno z przedsiębiorstw inwestycyjnych otrzymało ETF dla Ethereum, jego cena poszybowała w górę aż o 10% co dla wielu inwestorów było świetnym punktem do realizacji szybkiego profitu.

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także