FTX- zeznania dot. nadmiernych wydatków

ftx-kryptowaluty-wiadomosci

Były dyrektor ds. inżynierii FTX, Nishad Singh, rzekomo zeznał przed sądem w Nowym Jorku, że były CEO Sam „SBF” Bankman-Fried miał zwyczaj podejmowania decyzji dotyczących zakupów przez Alameda Research samodzielnie.

FTX- doniesienia z procesu

Według doniesień z procesu karnego SBF, który odbył się 16 października, Singh stwierdził, że choć Caroline Ellison i Sam Trabucco prowadzili Alameda, to Bankman-Fried był „ostatecznie” odpowiedzialny za firmę. Były dyrektor ds. inżynierii rzekomo zeznał, że „SBF jednostronnie wydawał pieniądze Alamedy”, pomimo swojej pozornej roli w FTX, grożąc również zwolnieniem Ellison.

„O wydatkach [w Alamedzie] dowiedziałem się po fakcie” – powiedział Singh, jak wynika z relacji. „Skarżyłem się na nadmiar i przepych, który uznałem za coś innego niż to, dla czego budowaliśmy firmę. [SBF mówił], że nie rozumiem, że był tam, gdzie interagował z ludźmi. Myślałem, że zostaliśmy oszukani na 20 milionów dolarów, a on mówił, że zasiałem wątpliwości.”

kantor-btc

Singh dodał:

„Sam to imponująca postać. Przestałem mu ufać.” Były dyrektor ds. inżynierii rzekomo wymienił inwestycje w startup sztucznej inteligencji Anthropic i K5 Global, firmę inwestycyjną powiązaną z prominentnymi postaciami, takimi jak była Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton i celebryci Hollywood. Według Singha, SBF polecił mu i byłemu dyrektorowi technologii Gary’emu Wangowi przeprowadzenie inwestycji o wartości 1 miliarda dolarów w firmie kapitałowej Michaela Kivesa i Bryana Bauma, współwłaścicieli K5 Global.

„Poprosiłem, aby to zostało zrobione za pieniądze Sama, a nie za pieniądze FTX” – powiedział Singh, jak wynika z relacji.

Sąd przesłuchuje użytkowników

Zeznania Singha miały miejsce dziewiątego dnia procesu karnego Bankmana-Frieda, który rozpoczął się w Nowym Jorku 3 października. Skład ławy przysięgłych już wysłuchał zeznań Caroline Ellison i Gary’ego Wanga. Ellison, Wang, Singh oraz były współ-CEO FTX Digital Markets, Ryan Salame, przyznali się do popełnienia przestępstw związanych z wykorzystaniem środków FTX na inwestycje bez zgody użytkowników. Nie przewiduje się, że Salame będzie zeznawać w procesie, i nie jest jasne, czy zespół obrony planuje wystawić SBF na świadka.

Przeczytaj również: Startuje wyczekiwana gra WEB3

Przed zeznaniami Singha, prokuratorzy wezwali użytkownika FTX, Tareqa Morada, 16 października, aby opowiedział o swoim zrozumieniu, jak giełda kryptowalut planowała wykorzystać jego depozyty, oraz jak wpłynęła na jego decyzję o inwestycji w firmie Bankmana-Frieda. Morad rzekomo zeznał, że w listopadzie 2022 roku, w obliczu problemów z wypłatami na FTX, uwierzył w tweet SBF mówiący, że „aktywa są w porządku”.

Proces karny Bankmana-Frieda przewidywany jest do listopada, po czym prawdopodobnie stawi czoło podobnym zarzutom w marcu 2024 roku. Były CEO FTX nie przyznał się do winy wobec 12 zarzutów, jakie mu postawiono.

Jak dotąd w trakcie procesu Ellison, Wang i Singh wszyscy przyznali się do popełnienia przestępstw wraz z Bankmanem-Friedem. Ellison zeznała, że dostarczyła fałszywe dokumenty i złożyła wprowadzające w błąd oświadczenia dotyczące wykorzystywania środków FTX przez Alamedę bez zgody użytkowników, a Wang powiedział, że osoby odpowiedzialne „pozwalali Alamedzie na wycofanie nieograniczonych środków”.

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także