Czy fundusze mogą potencjalnie wykupić całe BTC w obiegu?

bitcoin-ethereum-newsy

Potencjalne zatwierdzenie oczekiwane od dawna spotowego funduszu ETF na Bitcoinie w Stanach Zjednoczonych mogłoby oznaczać nagły spadek dostępności Bitcoina, gdy fundusze absorbują tak dużo, jak tylko możliwe – przewidują niektórzy obserwatorzy rynku.

Bitcoin ETF oznacza monopol?

Uznane firmy takie jak Ernst & Young, które oczekują, że zatwierdzenie U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) wywoła masową demandę instytucji, czy giganci finansowi stojący za tymi ETF-ami zostawią na rynku jakiekolwiek rzeczywiste Bitcoiny dla nas, zwykłych użytkowników?

Spotowy ETF na Bitcoin w USA mógłby przynieść do Bitcoina nawet 30 miliardów dolarów świeżych środków, oszacował we wrześniu 2023 roku przedsiębiorca i inwestor krypto Lark Davis. W takim scenariuszu emitenci spotowego ETF na Bitcoin kupiliby około 50% wszystkich Bitcoinów dostępnych na giełdach kryptowalut, aby zabezpieczyć swoje ETF-y – prognozował. Jednak zakup tak dużej ilości Bitcoinów byłby prawdopodobnie trudny dla każdego, zgodnie z opinią wielu wykonawców branżowych i analityków.

„Teoretycznie firma czy rząd mogłyby próbować kupić znaczną ilość Bitcoin, ale zdobycie wszystkich Bitcoinów w obiegu jest wysoce niepraktyczne, a mamy nadal znaczącą, nieuwolnioną podaż Bitcoinów”
powiedziała dyrektor generalna Valkyrie, Leah Wald. Wald zauważyła, że podaż Bitcoina jest ograniczona do 21 milionów monet, z czego 1,4 miliona BTC jeszcze nie zostało wydobyte. Dodała:

„Natury zdecentralizowanej Bitcoina i faktu, że wielu posiadaczy może odmówić sprzedaży za dowolną cenę, tworzą naturalną barierę przed monopolizacją.”

Matt Hougan, dyrektor inwestycyjny Bitwise – kolejny kandydat do ETF na Bitcoin obok Valkyrie – także uważa, że teoretycznie nikt nie mógłby ustanowić monopolu na Bitcoina.

Dominacja na Bitcoinie

„Zasada rzadkości – dobrze ugruntowana zasada ekonomiczna – mówi nam, że cena rzadkiego dobra wzrośnie, aby sprostać popytowi” – powiedział Hougan. „Innymi słowy, jeśli ktoś spróbowałby 'skorzystać z Bitcoina’, cena wzrosłaby i wzrastałaby, gdy coraz więcej niechętnych sprzedawców byłoby spotykanych” – mówi Matt Hougan. Jednak Hougan przyznał, że ktoś mógłby wciąż zdominować znaczną ilość Bitcoinów.

CEO Jan3, Samson Mow, powtórzył stanowisko Hougana, wyrażając pewność, że byłoby trudno kupić wszystkie Bitcoiny w obiegu ze względu na niezwykle wysokie ceny, napędzane przez produkty takie jak spotowy ETF na Bitcoinie.

„Cena, jaką ludzie są skłonni zapłacić, rośnie, gdy jest coraz mniej dostępnych do sprzedaży monet” – stwierdził.

Według Mowa, posiadacze BTC będą musieli dobrze zastanowić się, czy powinni sprzedawać swoje Bitcoiny, biorąc pod uwagę ryzyko dewaluacji walut fiat, takich jak dolar amerykański czy euro. Powiedział: „Tak więc, gdy fundusze kupują więcej BTC i zwiększają swoje aktywa, będzie coraz trudniej znaleźć chętnych sprzedawców.”

Mimo dużej konkurencji między potencjalnymi spotowymi ETF-ami na Bitcoinie, te fundusze prawdopodobnie nie będą próbować kupić wszystkich Bitcoinów w obiegu, według Davida Gerarda, autora książki i bloga kryptowalutowego „Attack of the 50 Foot Blockchain”.

Bitcoin ETF

„ETF-y są częścią Bitcoina jako pochodnej dolara. Emitent nie interesuje się kryptowalutami w ogóle; zależy mu na dolarach, które z nich uzyska” – powiedział D. Gerard dodając:„Wielu posiadaczy ma znacznie więcej Bitcoinów niż faktycznych dolarów, które próbują kupić – rynki są cienkie.” Mimo że wielu obserwatorów rynku oczekuje, że spotowe ETF-y na Bitcoinie zwiększą popyt i tym samym pozytywnie wpłyną na cenę BTC, niektórzy wykonawcy, tacy jak współzałożyciel BitMEX Arthur Hayes, są zdania, że udane ETF-y mogą „całkowicie zniszczyć” Bitcoina. Według dyrektora generalnego ARK Invest Cathie Wood, niektórzy inwestorzy mogą „sprzedawać na wiadomości” o zatwierdzeniu spotowego ETF na Bitcoin w krótkim okresie.Przeczytaj również: 600 milionów utracone na rynkuTymczasem niektórzy uważają, że potencjalne zatwierdzenie spotowego ETF na Bitcoin w USA może mieć niewielki lub żaden wpływ na rynki, ponieważ kilka spotowych ETF-ów na Bitcoin handluje od lat w innych częściach świata, takich jak Kanada.Jednak rozmiar rynków kapitałowych w USA jest tak duży, że ta porównanie może być nieistotne, według Erica Balchunasa, analityka ETF w Bloomberga. Rynek kryptowalut nigdy nie był świadkiem tak dużej iniekcji kapitału, jaką przewidują Balchunas i inni analitycy.

kryptowaluty-bitcoin-ethereum-newsy

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także