Boty tradingowe- nowy trend

bot-trading

Nowy rodzaj botów handlujących rozprzestrzenia się w społecznościach kryptowalutowych, obiecując szybsze transakcje i zaawansowane techniki, jednak zagrożenia mogą przewyższać korzyści. Jednocześnie stwarzają one nową szansę handlową dla tych, którzy chcą popłynąć na fali gwałtownie rosnącego popytu. Spróbujemy przyjrzeć się dziś możliwością jakie oferują, oraz związanymi z nimi niebezpieczeństwami.

Boty handlujące na Telegramie (TTB) to interfejsy handlowe funkcjonujące całkowicie w ramach Telegrama, popularnej już wśród społeczności kryptowalutowych aplikacji do komunikacji. Za pomocą jednego okna czatu użytkownicy mogą kupować i sprzedawać kryptowaluty na łańcuchu bloków, używając skrótów, predefiniowanych strategii, automatyzacji a nawet korzystać z MEV oraz ochrony przed „front-runningiem”.

Korzyści są znaczne. Transakcje wykonywane są znacznie szybciej niż przy użyciu normalnej klawiatury, myszy i przeglądarki internetowej, a niektóre oferowane przez nie funkcje byłyby normalnie niedostępne dla tych, którzy nie mają dobrych umiejętności kodowania Ethereum ani smart kontraktów. Na przykład funkcje takie jak „sniping” pozwalają użytkownikom kupować nowe monety w momencie ich pojawienia się na zdecentralizowanej giełdzie (DEX), co może pomóc traderom zdobyć przewagę na skupiających swą uwagę monetach.

Traderzy mogą uzyskać dostęp do wielu zdecentralizowanych giełd za pomocą jednego wątku wiadomości przy prostym interfejsie użytkownika w dowolnym miejscu, gdzie mają dostęp do akceptowalnego połączenia komórkowego.

bot-trading-zarabianie-na-krypto

Nawet bot ma swoje wady

Wygodę i skuteczność botów należy skonfrontować z ich główną wadą jaką jest bezpieczeństwo udostępnionych środków. Użytkownicy są bowiem często zobowiązani przekazać swoje prywatne klucze, co oznacza, że bot – a także jego twórcymają dostęp do wszystkich funduszy na tym koncie. Biorąc pod uwagę, że wiele z tych botów jest tworzonych przez anonimowych twórców i działa poza większością jurysdykcji, ryzyko utraty wszystkich funduszy jest bardzo realne.

Mimo ryzyka, użytkownicy tłumnie ruszają w nowy trend. Wzrost botów handlujących na Telegramie Maestro, największy bot handlowy pod względem wolumenu, wygenerował od kwietnia tylko w przychodach z opłat 14,7 miliona dolarów według danych z DeFiLlama.

W porównaniu, Aave, największa rynek pożyczek DeFi, wygenerował w tym samym okresie przychody w wysokości 24,5 miliona dolarów.

Tokenizacja botów

Kilka botów jest również ztokenizowanych, a ich kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 190 milionów dolarów, według danych z CoinGecko.

Spośród tych ztokenizowanych botów, Unibot jest zdecydowanie największy pod względem kapitalizacji rynkowej.

Liczba użytkowników Unibota dynamicznie wzrosła od momentu jego powstania w maju, a jego wolumen obrotu wyniósł 116 milionów dolarów w przeliczeniu na 175 000 transakcji, jak wynika z danych z Dune Analytics.

Boty handlujące na Telegramie w dużej mierze opierają się na automatyzacji i szybkości. Na przykład najpopularniejszy bot handlowy, Unibot, został zaprojektowany do dokonywania bardzo szybkich wymian na Uniswap. Unibot twierdzi, że wykonuje transakcje 6 razy szybciej niż na tradycyjnej stronie internetowej Uniswap.

bot-tradingowy-kryptowaluty-kantor

Bot Tradingowy i jego super moce

Oprócz przyspieszenia i ułatwienia prostych transakcji, wiele botów posiada specjalistyczne funkcje, takie jak:

 • Limity zleceń: Zazwyczaj zdecentralizowane giełdy korzystają z modelu Automatycznego Twórcy Rynku (AMM), co oznacza, że wszystkie transakcje mogą być wykonywane tylko natychmiastowo. Nie ma możliwości ustawienia zlecenia limitem, tak jak na zwykłej giełdzie. TTB wprowadzają funkcjonalność zleceń limitem oraz rodzajów zleceń, takich jak stop loss i take profit, co fundamentalnie zmienia doświadczenie związane z handlem na DEX.

Ochrona przed „rug-pull” i „honeypot”: Są to funkcje związane z bezpieczeństwem, które pomagają traderom unikać oszustw. Funkcje ochrony przed „rug-pull” wykrywają, czy token został „wyrugowany” (tzn. płynność została usunięta przez twórców) i uniemożliwiają jego zakup. Funkcje honeypot wykrywają, czy token został ustalony jako pułapka (tzn. token nie jest możliwy do sprzedaży) i ostrzegają przed jego zakupem.

Kopiowanie transakcji: To funkcja społecznego handlu, która pozwala traderom kopiować inne udane adresy portfeli lub użytkowników Telegrama.

„Sniping”: Różne narzędzia do „snipingu” pozwalają użytkownikom kupować nowo wprowadzane tokeny od razu po ich pojawieniu się na Uniswap, co pomaga traderom zdobyć przewagę nad innymi.

Zarządzanie wieloma portfelami: Pozwala traderom połączyć się z wieloma portfelami i łatwo między nimi przełączać, wszystko za pomocą jednego interfejsu.

W zamian za te usługi bot zwykle pobiera niewielką opłatę za transakcję. W rezultacie wiele botów handlujących jest teraz ztokenizowanych, co pozwala traderom albo podzielić się przychodami, zmniejszyć opłaty, albo po prostu spekulować na ich sukcesie.

Boty vs. Traderzy

Pomimo wielu innowacyjnych funkcji, wielu traderów zaleca ostrożność przy korzystaniu z TTB i zalecają podstawowe środki ostrożności. Najlepsze praktyki sugerują użycie nowego adresu i ograniczeniu środków do takich, na których stratę możesz sobie pozwolić. Wszelkie zyski należy natychmiast wysłać na oddzielny adres, gdzie prywatne klucze są w rzeczywistości prywatne.

Przeczytaj również: Elon Musk o integracji kryptowalut z X

W miarę jak boty zyskują na popularności, mogą również pojawić się problemy związane z „front-runningiem” lub oszustwami, gdzie inni traderzy celowo tworzą dynamikę rynkową, która może wykorzystać predefiniowane strategie botów i wszystkich ich użytkowników. Istnieje również możliwość, że twórcy botów będą sprzedawać dane użytkowników firmom trzecim, które mogą je wykorzystać do manipulowania rynkami.

Podobnie jak większość technologii blockchain, TTB są dziedziną młodą i podatną na błędy. Polegają one na dostępności i funkcjonalności platformy Telegram oraz łańcuchów bloków i giełd, z którymi są połączone. Jeśli wystąpi jakaś awaria, przerwa lub błąd, bot może nie działać poprawnie lub wykonać transakcję dalekie od zamierzonych.

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także