Bitcoin ETF zatwierdzony! Sprawdź co musisz wiedzieć

bitcoin-etf-co-to-jak-kupic

Około godziny 22 czasu polskiego Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła oficjalnie zatwierdzenie spotowego funduszu giełdowego (ETF) z Bitcoinem jako aktywem bazowym dla wszystkich wnioskodawców. Efekt tego działania zaprocentuje na portfelach inwestorów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się co musisz wiedzieć o Bitcoin ETF i jak na nim zarobić.

Co to Bitcoin ETF

Zanim zainteresujesz się tematym docelowym jakim jest Bitcoin ETF, powinieneś zacząć zdobywać wiedzę od podstaw. Taką właśnie podstawą jest samo w sobie pojęcie funduszy ETF. Przed zagłębieniem się w nowości rynkowo warto poznać jego specyfikę i mechanizm działania, albowiem kluczowym jest aby przeanalizować instrument przed jego zakupem.

bitcoin-etf-co-to-jak-kupic

ETF, to innymi słowy fundusz notowany na giełdzie (z ang. Exchange-Traded Fund), czyli typ funduszu inwestycyjnego, który jest dostępny na GPW (giełdzie papierów wartościowych), tak jak akcje spółek. ETF-y zazwyczaj mają na celu odwzorowanie wyników określonego indeksu, sektora, towaru, obligacji lub innej klasy aktywów.

Zaletą ETF-ów jest to, że inwestorzy mogą kupować i sprzedawać ich udziały na giełdzie podczas sesji handlowych, tak jak w przypadku akcji. ETF-y są charakteryzują się o wiele większą dynamiką, ze względu na to, że zmieniają swoją cenę w czasie rzeczywistym, w przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych.

Bitcoin ETF działa podobnie jak inne fundusze giełdowe. Nie śledzi jednak akcji, indeksów lub towarów, a cenę kryptowaluty. Fundusz kupuje i przechowuje bitcoiny w imieniu inwestorów, a następnie emituje udziały, które reprezentują proporcjonalną część jego aktywów. Udziały te są notowane na giełdzie i mogą być kupowane oraz sprzedawane przez inwestorów za pomocą pośredników finansowych. Cena udziałów odzwierciedla cenę bitcoina na rynku, pomniejszoną o opłaty zarządzania funduszem.

Istnieją dwa główne rodzaje Bitcoin ETF:

Bitcoin ETF spot – bezpośrednio inwestuje w bitcoiny i przechowuje je w bezpiecznych magazynach. Już zatwierdzony przez SEC.

Bitcoin ETF futures – inwestuje w kontrakty terminowe na bitcoiny, czyli umowy, które obligują do kupna lub sprzedaży określonej ilości bitcoina w określonym czasie i cenie. Oba rodzaje mają swoje zalety i wady, które omówimy poniżej.

kryptowaluty-bitcoin-ethereum-newsy

Zalety Bitcoin ETF

Dla inwestorów, którzy na rynku kryptowalut są nie od dziś, wprowadzenie Bitcoin ETF to przede wszystkim niewyobrażalny ogrom nadciągającego kapitału. Jak wiadomo nie od dziś idący za tym ogromny popyt będzie jednoznaczny ze znacznym wzrostem ceny.

Nowy kapitał to wynik nowych graczy na rynku, tak więc warto skupić się przede wszystkim na zaletach, które będą dla nich szczególnie ważne:

1. Łatwość zakupu: Uczestnictwo, choć pośrednie, w rynku kryptowalut nigdy nie było tak proste dla osób zielonych w temacie technologi, niemniej jednak będących zapalonymi inwestorami. Bitcoin ETF pozwoli na łatwy zakup aktywa obrazującego cenę Bitcoina za pośrednictwem konta maklerskiego. Osoby będące na bakier z elektroniką nie muszą zaprzątać sobie głowy takimi rzeczami jak portfel kryptowalut lub giełda i stresujące dla wielu KYC.

2. Niższe ryzyko: Osoby inwestujące w Bitcoin Spot ETF nie muszą martwić się o ryzyko utraty lub kradzieży swoich bitcoinów przez hakerów wykorzystujących błędy w zabezpieczeniach giełd lub portfeli kryptowalut.

3. Przejrzystość i poczucie bezpieczeństwa: Fundusze ETF poddane są nadzorowi SEC, a co za tym idzie, jego regularnym audytom i szeregom kontroli. Dla pasywnych inwestorów, nie śledzących swoje portfela inwestycyjnego na codzień, zabezpieczenie środków „z zewnątrz” jest nie lada ułatwieniem. Dzięki świadomości nadzoru funduszy przez organ państwowy, osoby zainteresowane lokowaniem swoich środków, mogą mieć większe zaufanie do wiarygodności funduszu oraz jego działań zgodnych z literą prawa.

Bitcoin ETF wpłynie na rynek kryptowalut

Bitcoin ETF jest jak bomba z opóźnionym zapłonem, która w perspektywie czasu pozwoli wystrzelić cenie Bitcoina w górę. Bitcoin ETF otwiera drzwi do rynku kryptowalut dla wielu osób, które były zainteresowane zakupem Bitcoina oraz tym, którzy dzięki ułatwionym procedurom zainteresują się jego zakupem. Wszystko to za sprawą wymienionych wcześniej zalet, przekładających się na przystępność dla „Kowalskiego”.

bitcoin-etf-co-to-jak-kupic

Tym samym, popyt na Bitcoin wzrośnie, a wraz z nim docelowo jego cena. Bitcoin ETF przyciąga więcej inwestorów instytucjonalnych i detalicznych do rynku kryptowalut, automatycznie zwiększając notowania. Na ten moment każdy miliard dolarów zainwestowany w Bitcoin, pozwoli zwiększyć jego cenę aż o koło 10%!

Warto również zauważyć, że bitcoinowy ETF prawdopodobnie zmniejszy premię i różnicę cen na inne instrumenty finansowe oparte na kryptowalutach, takie jak fundusze zamknięte, certyfikaty lub kontrakty terminowe.Premia lub dyskonto mogą wynikać z ograniczonej podaży, wysokiego popytu, niskiej płynności lub wysokiego ryzyka instrumentu. Bitcoin ETF ma szanse zredukować te czynniki, poprzez otwarcie się na nowych inwestorów, co w rezultacie zaowocuje zwiększeniem podaży, obniżenie popytu, poprawę płynności lub zmniejszenie ryzyka instrumentu.

bitcoin-etf

Jak kupić Bitcoin ETF

 1.     Wybierz odpowiedni Bitcoin ETF: Samodzielnie przeanalizuj i porównaj różne fundusze Bitcoin ETF pod względem ich zalet, wad, opłat, ryzyka, dostępności, płynności, regulacji itp. Spośród dostępnych, wybierz ten, który będzie Twoim zdaniem najbardziej odpowiedni.
 2.     Załóż konto maklerskie lub na platformie handlowej: Znajdź pośrednika finansowego, który oferuje dostęp do wybranego Bitcoin ETF.
 3.     Kupuj i sprzedawaj udziały w Bitcoin ETF: Zdecyduj się na ilość udziałów w Bitcoin ETF, którą chcesz kupić lub sprzedać. Pamiętaj, aby rozpoczynają inwestycyjną przygodę, zawsze wkładać do depozytu tylko taką kwotę, którą jesteś w stanie stracić. Inwestowanie wiąże się z finansowym ryzykiem.
 4.     Bądź na bieżąco z rynkiem kryptowalut i Bitcoin ETF: Monitoruj i analizuj wydarzenia rynkowe. Stale edukuj się finansowo i ulepszaj swoją strategię inwestycyjną w oparciu o zdobyte doświadczenie.

Szanse i ryzyko z inwestycji w Bitcoin ETF

Bitcoin ETF, jak już wspominaliśmy, jest stosunkowo bezpieczną formą inwestowania w kryptowalutę ze względu na regularne kontrole i zobowiązania wobec SEC. Należy jednak pamiętać, że to wciąż zabawa z rynkiem kryptowalut, którego dynamika może być dla nowych graczy czymś szokującym.

Warto więc poznać obie strony medalu zwanego Bitcoin ETF:

Szanse:

 • Zwiększenie popytu na Bitcoin – ułatwienie drogi do jego pośredniego zakupu z pewnością przyciągnie rzesze inwestorów
 • Długofalowy wzrost ceny BTC – regularne wzrastająca cena Bitcoina będzie wypadkową stale rosnącego popytu, ze względu na napływające fale kapitału
 • Zwiększenie adaptacji kryptowalut – wszystko jest straszne i trudne po pierwsze kontaktu, tak samo będzie w przypadku nowej formy płatności. Fundusze ETF stworzą pomost między entuzjastami tej technologii, a wciąż nieprzekonanymi osobami.
 • Zmniejszone ryzyko oszustw wobec mniej zaangażowanych – plagą na rynku kryptowalut są liczne spamy, które wycelowane są przeciwko osobom chcącym zostać pasywnymi inwestorami bez większego zaangażowania w rynek. To właśnie one chcąc poznać ten świat i dokonać pierwszej transakcji natrafiają w sieci na oszustów podających się za doradców. Dzięki Bitcoin ETF i jego regulacjom, mniej zaangażowani inwestorzy będą mogli w sposób bardziej kontrolowany dokonać swojej inwestycji.
bitcoin-etf-co-to-jak-kupic

Ryzyko:

 • Obalenie idei Bitcoina – najważniejsza cechą Bitcoina była jego decentralizacja i oferowanie finansowej wolności. Zdaniem wielu, Bitcoin ETF przeczy tej idei, jednocześnie spychając BTC w ramiona scentralizowanej finansjery
 • Nadużycia ze strony maklerów, giełd oraz innych pośredników – w przypadku zakupu samej w sobie kryptowaluty, przechowujemy ją na portfelu i jest to zwyczajnie nasza własność. W przypadku pośredników istnieje ryzyko oszustwa i wyłudzenia.
 • Zmniejszenie stabilności ceny – BItcoin jako krypto waluta ma tendencje to kilku, a nawet kilkunasto procentowych ruchów w ciągu doby, co na innych rynkach jest czymś o wiele bardziej niesamowitym. W przypadku otwarcia się na miliardy nowego kapitału, jego cena może być o wiele bardziej niestabilna i manipulowana przez nowe „wieloryby”, czyli inwestorów z dużym kapitałem.

Bitcoin ETF cena

Cena Bitcoin ETF, jak już tłumaczyliśmy, odwzorowuje cenę tego aktywa na giełdach kryptowalut. Rynek ten charakteryzuje się rzadko spotykanymi na innych rynkach wahaniami, a co za tym idzie w jeden gdzie możesz zyskać i stracić bardzo dużo.

Pamiętaj więc, aby inwestować tylko pieniądze, które możesz realnie stracić, a ich utrata nie spowoduje w Twoim życiu dyskomfortu i ograniczeń. Inwestowanie wiąże się z odpowiedzialnością i ryzykiem utracenia wszystkich zdeponowanych pieniędzy. Edukuj się, rozwijaj, inwestuj i stale ulepszaj swoją strategię.

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także