Bitcoin ETF na celowniku Hongkongu

bitcoin-etf

Społeczność kryptowalutowa entuzjastycznie reaguje na doniesienia, że rząd Hongkongu rozważa wprowadzenie funduszu ETF związanego z kryptowalutami, pomimo trwającego oporu regulacyjnego wobec takich produktów w Stanach Zjednoczonych.

bitcoin-etf

Bitcoin ETF w Hongkongu

Potencjalne wejście Hongkongu na rynek ETF związanych z kryptowalutami może być znaczącym wydarzeniem w kontekście konfrontacji gospodarczej między USA a Chinami – uważa współzałożyciel BitMEX, Arthur Hayes. Hayes skorzystał z Twittera 6 listopada, by wyrazić entuzjazm związanego z rywalizacją między tymi dwiema gospodarkami, podkreślając, że ta konkurencja ostatecznie przyniesie korzyść dla Bitcoina.

„Konkurencja jest niesamowita. Jeśli USA ma swoją spółkę z zarządzaniem aktywami, BlackRock, która wprowadza ETF, Chiny też potrzebują swojej spółki z zarządzaniem aktywami, która to zrobi” – napisał.

Marka kryptowalut, Coin Bureau, również szybko zareagowała na potencjalny debiut funduszu ETF związanego z kryptowalutami w Hongkongu. Według Coin Bureau, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) mogłaby być narażona na pewien nacisk ze strony innych jurysdykcji, takich jak Hongkong, które dołączają do grona krajów oferujących fundusze ETF związanego z Bitcoinem w formie gotówki.

„To jest powierzchowna infromacja dla SEC, że jeśli nadal będą hamować innowacje na rynku kapitałowym w Stanach Zjednoczonych, inne kraje zajmą ich miejsce” – napisało Coin Bureau.

Hongkong nie chce przegapić szansy

Influencer kryptowalut, Lark Davis, także podkreślił, że najnowsze wiadomości o potencjalnym ETF związane z Bitcoinem z Hongkongu pokazują, że rząd chiński nie chce przegapić możliwości związanych z kryptowalutami.

„Hongkong ma teraz zamiar wprowadzić ETF związanego z Bitcoinem! Chińskie pieniądze nie chcą zostać w tyle” – stwierdził Davis.

kantor-btc

Według relacji Bloomberg z 5 listopada, Julia Leung, dyrektor generalny SFC, powiedziała, że Hongkong rozważa umożliwienie inwestorom detalicznym dostępu do ETF opartych na kryptowalutach, takich jak Bitcoin, pod warunkiem spełnienia wymogów regulacyjnych.

Potencjalne wejście Hongkongu na rynek ETF opartych na Bitcoinie następuje w momencie, gdy co najmniej dwanaście firm inwestycyjnych w USA dąży do wprowadzenia podobnych produktów w kraju, mimo trwającego oporu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Bitcoin ETF

Chociaż zarówno Hongkong, jak i USA zezwoliły na kryptowalutowe ETF oparte na kontraktach futures, to do tej pory żadna z jurysdykcji nie zatwierdziła funduszu ETF w gotówce. W przeciwnieństwie do funduszy ETF opartych na kontraktach futures na Bitcoina, które śledzą kontrakty futures w celu odwzorowania cen BTC, fundusz ETF w gotówce bezpośrednio trzyma BTC, pozwalając inwestorom na uzyskanie dostępu do tej kryptowaluty.

Przeczytaj również: Mastercard i MoonPay łączą siły

USA jako pierwsze wprowadziły kryptowalutowe ETF oparte na kontraktach futures w 2021 roku, a Hongkong poszło w ich ślady pod koniec 2022 roku, wprowadzając produkty na kontrakty futures związane z kryptowalutami CSOP. Według Bloomberg, Hongkong ma obecnie około 65 mln USD w aktywach ETF związanymi z kryptowalutami. ETF oparte na kontraktach futures cieszą się niskim popytem w Hongkongu, a ich udział jest nadal niewielki w porównaniu z innymi globalnymi funduszami kryptowalutowymi. Największy bank w Hongkongu, Hongkong and Shanghai Banking Corporation, pozwolił swoim klientom na zakup i sprzedaż ETF opartych na Bitcoinie i Ether w czerwcu 2023 roku.

Udostępnij
Spis treści

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpiecznie w kantorach To The Moon

Przejdź do kontaktu →
Zobacz także